Skip to content

1630 Seventh St

Trenton, NJ 08638

Built 1910

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 6, 2024

Property Information

Block46
Lot264
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
36%
Improvement Value:$78,300
64%
Total Assessment$122,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,615+46.1%
2024$4,529+5.4%
2023$4,299+1.4%
2022$4,237+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,200DeedBook 6561, Page 1949Recorded7/16/2024

Property Sale

Sale
$129,900

From:

To:

Sq Ft1,218DeedBook 6283, Page 1161Recorded5/2/2017

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,218DeedBook 6210, Page 201Recorded1/8/2015

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5539, Page 58

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5539, Page 58

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 2800, Page 264

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 2580, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 1910