Skip to content

95 Carlton AveTrenton, NJ 08618

Built 1963

Last Sale Price
$334,750
Last Sale Date
Dec 11, 2009

Property Information

Block471
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2FD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,624
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,900
23%
Improvement Value:$193,100
77%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,833+6.4%
2024$9,243+5.4%
2023$8,773+4.5%
2022$8,392+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$334,750
DeedBook 6031, Page 524

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3313, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1963