Skip to content

77 Main Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1951

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Mar 28, 2017

Property Information

Block472
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,001
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
34%
Improvement Value:$103,100
66%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,155+6.4%
2024$5,786+5.4%
2023$5,492+25.9%
2022$4,362+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

Sq Ft1,001DeedBook 6281, Page 55Recorded4/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 1951