Skip to content

1962 N Olden Ave Ext

Trenton, NJ 08618

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block488
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9,240
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,800
13%
Improvement Value:$1,450,400
87%
Total Assessment$1,663,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$65,414+6.4%
2024$61,489+5.4%
2023$58,362+1.4%
2022$57,530+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$3,780,000
Sq Ft9,240DeedBook 6493, Page 637Recorded7/25/2022

Property Sale

Sale
$1,725,000

From:

To:

DeedBook 6204, Page 1152Recorded10/20/2014

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 3769, Page 264

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955