Skip to content

75 Lanning StTrenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block494
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
30%
Improvement Value:$107,600
70%
Total Assessment$153,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,795+6.7%
2024$5,432+5.6%
2023$5,143+1.5%
2022$5,066+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955