Skip to content

73 Lanning StTrenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Nov 8, 2012

Property Information

Block494
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage988
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
34%
Improvement Value:$89,000
66%
Total Assessment$134,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,278+6.4%
2024$4,961+5.4%
2023$4,709+1.4%
2022$4,642+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 6160, Page 1097

Property Built

Built

Year Built: 1955