Skip to content

5 Brandon AveTrenton, NJ 08618

Built 1955
Church/Charitable

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Dec 4, 2003

Property Information

Block494
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,209
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
31%
Improvement Value:$97,900
69%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$3,421+1.3%
2005$3,376+5.4%
2004$3,204+7.6%
2003$2,977-7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4684, Page 13

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3456, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1955