Skip to content

14 Metekunk DrTrenton, NJ 08638

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block511
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,237
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
33%
Improvement Value:$188,800
67%
Total Assessment$281,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,052+6.4%
2024$10,389+5.4%
2023$9,860+1.4%
2022$9,720+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$326,000

From:

To:

Sq Ft2,237DeedBook 6329, Page 730Recorded6/6/2018

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft2,237DeedBook 6261, Page 717Recorded9/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1975