Skip to content

21 Albans Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1978

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Jun 12, 2015

Property Information

Block515
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,132
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
29%
Improvement Value:$153,900
71%
Total Assessment$216,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,527+6.4%
2024$8,015+5.4%
2023$7,608+1.4%
2022$7,499+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000

From:

To:

Sq Ft2,132DeedBook 6224, Page 37Recorded7/23/2015

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5235, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1978