Skip to content

45 Rockleigh Dr

Trenton, NJ 08628

Built 1966

Last Sale Price
$155,500
Last Sale Date
Jul 18, 1995

Property Information

Block546
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,566
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
41%
Improvement Value:$133,000
59%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,889+6.4%
2024$8,355+5.4%
2023$7,930+1.4%
2022$7,817+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$155,500
DeedBook 2961, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1966