Skip to content

24 Westwood Dr

Trenton, NJ 08628

Built 1968

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 17, 2023

Property Information

Block553
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,756
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
33%
Improvement Value:$169,800
67%
Total Assessment$253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,966+6.4%
2024$9,368+5.4%
2023$8,892+1.4%
2022$8,765+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,756DeedBook 6540, Page 559Recorded11/8/2023

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1968