Skip to content

17 Manor House Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1977

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 19, 2023

Property Information

Block559
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,974
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
30%
Improvement Value:$168,300
70%
Total Assessment$240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,451+6.4%
2024$8,884+5.4%
2023$8,432+1.4%
2022$8,312+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,974DeedBook 6527, Page 1045Recorded7/3/2023

Property Sale

Sale
$286,900
DeedBook 5048, Page 229

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 3263, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1977