Skip to content

40 Misty Morn Ln NTrenton, NJ 08638

Built 1978

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Nov 23, 1988

Property Information

Block559
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,425
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,700
33%
Improvement Value:$142,600
67%
Total Assessment$212,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,350+6.4%
2024$7,849+5.4%
2023$7,450+1.4%
2022$7,343+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1978