Skip to content

2220 Pennington RdTrenton, NJ 08638

Church/Charitable

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Dec 22, 1998

Property Information

Block560
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage13,517
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,700
7%
Improvement Value:$2,576,300
93%
Total Assessment$2,766,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$543+10.3%
2001$492+125.0%
2000$219+0.0%
1999$219+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3518, Page 280