Skip to content

7 Nursery RdTitusville, NJ 08560

Built 2007

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 16, 2007

Property Information

Block569
Lot22.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,002
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
23%
Improvement Value:$315,900
77%
Total Assessment$407,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,793+6.5%
2024$14,830+5.5%
2023$14,063+1.5%
2022$13,859+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5680, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 5037, Page 181