Skip to content

6 Holder DrTrenton, NJ 08628

Built 1977

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
May 24, 2002

Property Information

Block572
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,349
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
29%
Improvement Value:$215,100
71%
Total Assessment$304,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,980+6.4%
2024$11,261+5.4%
2023$10,688+1.4%
2022$10,536+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 4289, Page 213

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1977