Skip to content

9 Duffield DrTrenton, NJ 08628

Built 1974

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 19, 2018

Property Information

Block573
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class18
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,548
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,800
27%
Improvement Value:$240,700
73%
Total Assessment$330,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,999+6.4%
2024$12,219+5.4%
2023$11,597+1.4%
2022$11,432+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,548DeedBook 6353, Page 1765Recorded1/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 1974