Skip to content

1008 Bear Tavern RdTrenton, NJ 08628

Built 1960

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 27, 2002

Property Information

Block574
Lot9.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,432
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
24%
Improvement Value:$196,900
76%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,226+6.4%
2024$9,612+5.4%
2023$9,123+1.4%
2022$8,993+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4385, Page 98

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 3854, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1960