Skip to content

28 Colleen Cir

Trenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$132,900
Last Sale Date
Aug 25, 1986

Property Information

Block582
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,820
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
30%
Improvement Value:$180,000
70%
Total Assessment$257,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,139+6.4%
2024$9,531+5.4%
2023$9,046+1.4%
2022$8,917+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$132,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980