Skip to content

56 Colleen Cir

Trenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Mar 30, 1993

Property Information

Block582
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
31%
Improvement Value:$175,800
69%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,974+6.4%
2024$9,376+5.4%
2023$8,899+1.4%
2022$8,772+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2673, Page 46

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980