Skip to content

62 Colleen CirTrenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 7, 2004

Property Information

Block582
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,300
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
32%
Improvement Value:$179,000
68%
Total Assessment$263,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,344+6.4%
2024$9,723+5.4%
2023$9,229+1.4%
2022$9,097+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4701, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1980