Skip to content

82 Colleen CirTrenton, NJ 08638

Built 1980

Last Sale Price
$290,500
Last Sale Date
May 14, 2018

Property Information

Block582
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,820
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
31%
Improvement Value:$172,600
69%
Total Assessment$250,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,856+6.4%
2024$9,265+5.4%
2023$8,794+1.4%
2022$8,668+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,500

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 6326, Page 1338Recorded5/15/2018

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4682, Page 25

Property Sale

Sale
$242,900
DeedBook 4364, Page 44

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 2845, Page 347

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980