Skip to content

8 Coventry SqTrenton, NJ 08628

Built 1993

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 12, 2024

Property Information

Block588
Lot128
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,837
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
21%
Improvement Value:$182,900
79%
Total Assessment$232,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,148+6.4%
2024$8,599+5.4%
2023$8,162+1.4%
2022$8,046+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$10
DeedBook 6559, Page 1683

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft1,837DeedBook 6350, Page 1399Recorded12/4/2018

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,837DeedBook 6237, Page 915Recorded12/29/2015

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 2735, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1993