Skip to content

10 Hastings CtTrenton, NJ 08628

Built 1994

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block588
Lot157
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,702
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
26%
Improvement Value:$138,900
74%
Total Assessment$188,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,429+6.4%
2024$6,984+5.4%
2023$6,629+1.4%
2022$6,534+6.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$227,000
Sq Ft1,702DeedBook 6449, Page 1868Recorded7/27/2021

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2810, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1994