Skip to content

5 Aragon CtTrenton, NJ 08628

Built 1986

Last Sale Price
$144,900
Last Sale Date
Oct 4, 1993

Property Information

Block588
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class37
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,837
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
25%
Improvement Value:$147,400
75%
Total Assessment$197,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,752+6.4%
2024$7,287+5.4%
2023$6,916+1.4%
2022$6,818+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 2730, Page 119

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1986