Skip to content

4 Aragon CtTrenton, NJ 08628

Built 1986

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block588
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,837
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
25%
Improvement Value:$151,600
75%
Total Assessment$201,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,917+6.4%
2024$7,442+5.4%
2023$7,064+1.4%
2022$6,963+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,837DeedBook 6527, Page 1441Recorded7/6/2023

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4923, Page 239

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3110, Page 270

Property Sale

Sale
$112,900
DeedBook 2602, Page 229

Property Sale

Sale
$142,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1986