Skip to content

2 Beckett CtTrenton, NJ 08628

Built 1987

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 13, 2008

Property Information

Block588
Lot61
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,668
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
26%
Improvement Value:$142,200
74%
Total Assessment$192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,559+6.4%
2024$7,106+5.4%
2023$6,744+1.4%
2022$6,648+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5808, Page 198

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 4795, Page 136

Property Sale

Sale
$106,750
DeedBook 3514, Page 184

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2583, Page 878

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2569, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1987