Skip to content

20 Cambridge DrTrenton, NJ 08628

Built 1989

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
May 19, 2021

Property Information

Block588
Lot85
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class37
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,668
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
26%
Improvement Value:$142,400
74%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,567+6.4%
2024$7,113+5.4%
2023$6,751+1.4%
2022$6,655+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000
Sq Ft1,668DeedBook 6449, Page 1019Recorded7/23/2021

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2541, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1989