Skip to content

14 Cambridge DrTrenton, NJ 08628

Built 1989

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 1, 2019

Property Information

Block588
Lot88
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class37
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR-TH
Sq Footage1,837
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
22%
Improvement Value:$172,400
78%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,735+6.4%
2024$8,211+5.4%
2023$7,793-1.7%
2022$7,928+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,837DeedBook 6378, Page 867Recorded8/21/2019

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 5304, Page 173

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 3871, Page 27

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1989