Skip to content

122 Walters AveTrenton, NJ 08638

Built 2008
Industrial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 2, 2007

Property Information

Block589
Lot1.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class10
Description2S
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage8,760
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
24%
Improvement Value:$536,600
76%
Total Assessment$709,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,909+6.4%
2024$26,234+5.4%
2023$24,900+1.4%
2022$24,545+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5754, Page 9