Skip to content

115 Winterwood AveTrenton, NJ 08638

Built 2008
Industrial

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 8, 2005

Property Information

Block590
Lot9.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class10
Description2S
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage3,876
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,900
23%
Improvement Value:$241,100
77%
Total Assessment$314,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,350+6.4%
2024$11,609+5.4%
2023$11,018+1.4%
2022$10,861+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 5121, Page 143