Skip to content

173 Greenland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Oct 28, 2009

Property Information

Block63
Lot79
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,254
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
31%
Improvement Value:$89,100
69%
Total Assessment$129,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,078+6.4%
2024$4,773+5.4%
2023$4,530+1.4%
2022$4,466+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 6024, Page 872

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 5445, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$85,500
DeedBook 3408, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1950