Skip to content

177 Greenland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1942

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jul 26, 2019

Property Information

Block63
Lot81
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage845
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$64,500
62%
Total Assessment$104,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,110+6.4%
2024$3,863+5.4%
2023$3,667+1.4%
2022$3,615+2.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft845DeedBook 6378, Page 226Recorded8/19/2019

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft845DeedBook 6237, Page 1949Recorded1/5/2016

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft845DeedBook 6194, Page 175Recorded5/29/2014

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 3207, Page 344

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 2537, Page 68

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1942