Skip to content

280 Greenland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1933

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2003

Property Information

Block67
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,360
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
31%
Improvement Value:$85,200
69%
Total Assessment$122,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,830+6.4%
2024$4,540+5.4%
2023$4,309+1.4%
2022$4,248+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1933