Skip to content

145 Weber Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Jul 1, 1992

Property Information

Block69
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,396
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
31%
Improvement Value:$92,800
69%
Total Assessment$134,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,270+6.4%
2024$4,954+5.4%
2023$4,702+1.4%
2022$4,635+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 2608, Page 564

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940