Skip to content

13 New Trent St

Trenton, NJ 08638

Built 1927

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Jan 2, 1996

Property Information

Block6
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class27
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningIP-3
Sq Footage1,420
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,800
20%
Improvement Value:$62,400
80%
Total Assessment$78,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,076+6.4%
2024$2,891+5.4%
2023$2,744+1.4%
2022$2,705+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3048, Page 10

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1927