Skip to content

59 New Hillcrest Ave

Trenton, NJ 08638

Built 2023
Church/Charitable

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jan 10, 2022

Property Information

Block73
Lot18.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
24%
Improvement Value:$141,500
76%
Total Assessment$185,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$8,078+423.2%
2023$1,544+1.4%
2022$1,522+2.7%
2021$1,482+24.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 6471, Page 1346Recorded1/19/2022