Skip to content

116 New Hillcrest Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1940

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 24, 2022

Property Information

Block75
Lot235
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,280
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
26%
Improvement Value:$126,300
74%
Total Assessment$170,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,698+6.4%
2024$6,296+50.9%
2023$4,172+1.4%
2022$4,113+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,280DeedBook 6499, Page 601Recorded9/7/2022

Property Sale

Sale
$116,737
DeedBook 6259, Page 490

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2614, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1940