Skip to content

1223 Prospect St

Trenton, NJ 08638

Built 2011

Last Sale Price
$22,500
Last Sale Date
Jan 15, 2010

Property Information

Block76
Lot2.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,084
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,500
23%
Improvement Value:$117,400
77%
Total Assessment$152,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,014-0.8%
2024$6,063+13.0%
2023$5,365+1.4%
2022$5,289+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

SaleMulti
$22,500
DeedBook 6039, Page 259