Skip to content

232 Hazelhurst Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2000

Property Information

Block77
Lot392
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,550
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
31%
Improvement Value:$115,300
69%
Total Assessment$166,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,529+6.4%
2024$6,137+5.4%
2023$5,825+1.4%
2022$5,742+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$45,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1956