Skip to content

1573 Eleventh St

Trenton, NJ 08638

Built 1918

Last Sale Price
$348,850
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block87
Lot464
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,848
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,700
16%
Improvement Value:$286,700
84%
Total Assessment$340,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,388+6.4%
2024$12,585+93.8%
2023$6,495+1.4%
2022$6,403+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$348,850
Sq Ft1,848DeedBook 6450, Page 1332Recorded8/2/2021

Property Sale

SaleMulti
$253,500
DeedBook 6029, Page 696

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 5171, Page 106

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2819, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1918