Skip to content

2325 Spruce St ExtTrenton, NJ 08638

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
May 29, 2018

Property Information

Block93.01
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,773
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,200
20%
Improvement Value:$547,500
80%
Total Assessment$687,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,047+6.4%
2024$25,424+5.4%
2023$24,131+1.4%
2022$23,788+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000

From:

To:

DeedBook 6329, Page 681Recorded6/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1970