Skip to content

115 Ewingville RdTrenton, NJ 08638

Built 1700

Last Sale Date
Mar 19, 2024

Property Information

Block93.01
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD HIST#88
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
39%
Improvement Value:$99,100
61%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,344+6.4%
2024$5,963+5.4%
2023$5,660+1.4%
2022$5,579+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1700