Skip to content

2305 Spruce St ExtTrenton, NJ 08638

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2023

Property Information

Block93.02
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,302
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
28%
Improvement Value:$145,800
72%
Total Assessment$203,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,996+10.0%
2024$7,266+1.9%
2023$7,134+1.4%
2022$7,032+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959