Skip to content

2315 Spruce St ExtTrenton, NJ 08638

Built 1959

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
May 21, 2004

Property Information

Block93.02
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
31%
Improvement Value:$124,800
69%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,119+6.4%
2024$6,692+5.4%
2023$6,351+1.4%
2022$6,261+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4816, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1959