Skip to content

2319 Spruce St Ext

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
May 12, 2004

Property Information

Block93.02
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,474
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,100
27%
Improvement Value:$157,100
73%
Total Assessment$215,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,464+6.4%
2024$7,956+5.4%
2023$7,551+1.4%
2022$7,444+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4806, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1960