Skip to content

3 Kirk Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1925

Last Sale Price
$147,500
Last Sale Date
Aug 25, 2010

Property Information

Block99
Lot331
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage912
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,200
34%
Improvement Value:$102,000
66%
Total Assessment$155,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,104+6.4%
2024$5,738+5.4%
2023$5,446+1.4%
2022$5,368+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$147,500
DeedBook 6089, Page 355

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 4397, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1925