Skip to content

8 Gres CourtTrenton, NJ 08619

Built 2008

Last Sale Price
$494,477
Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block1504
Lot1.09
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,378
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,400
18%
Improvement Value:$315,100
82%
Total Assessment$386,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,620+6.7%
2024$12,766+1.2%
2023$12,612-6.3%
2022$13,462+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$494,477
DeedBook 5883, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 2008