Skip to content

4 Gres CourtTrenton, NJ 08619

Built 2008

Last Sale Price
$477,240
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block1504
Lot1.11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,388
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,600
19%
Improvement Value:$284,200
81%
Total Assessment$350,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,362+6.7%
2024$11,587+1.2%
2023$11,447-6.3%
2022$12,218+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$477,240
DeedBook 5905, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 2008