Skip to content

217 Evelyn AveTrenton, NJ 08619

Built 2007

Last Sale Price
$544,990
Last Sale Date
Mar 28, 2008

Property Information

Block1504
Lot1.15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,734
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,600
14%
Improvement Value:$423,300
86%
Total Assessment$489,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,264+6.7%
2024$16,181+1.2%
2023$15,985-6.3%
2022$17,063+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$544,990
DeedBook 5834, Page 224

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5709, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 2007